خانه / سریال / نقد سریال مدافعان «The Defenders»| جمعی که با هم اُفت کرد

نقد سریال مدافعان «The Defenders»| جمعی که با هم اُفت کرد

 نقد سریال مدافعان the Difendersنقد و بررسی سریال مدافعان «The Defenders»

ظهور مدافعان

در اولین بخش از نقد سریال مدافعان به بررسی چگونگی شکل‌گیری و خلق این سریال  توسط شبکه نت فیلیکس می‌پردازیم.سریال «مدافعان» حاصل گردهم آوردن چهار مجموعه دیگر محصول رسانه نت‌فلیکس است. به این ترتیب که نت‌فلیکس با ارائه محصولات ابرقهرمانی کمپانی مارول قصد داشت مخاطبان خود را آماده انتشار سریالی چون «مدافعان» کند. اولین عضو این ابرقهرمان‌ها «بی‌باک» بود و سپس به‌ترتیب «جسیکا جونز» «لوک کیج» و «مشت آهنین» منتشر شدند .

نتیجه این برنامه‌ریزی طولانی مدت تقریبا تمام ویژگی‌های یک سریال خوب ابرقهرمانی متعلق به کمپانی مارول را دارد. چهار ستاره که برای اولین‌بار کنار هم جمع شده‌اند، شخصیت‌های فرعی چهار سریال محبوب نت‌فلیکس که به بهانه همکاری شخصیت‌های اصلی مجموعه‌هایشان با هم گپ‌وگفت می‌کنند و سیگورنی ویور که همچنان در قالب شخصیت‌های منفی ظاهر شده و لباس‌های عجیب ولی فاخر بر تن می‌کند.

یکی از نکات عجیب فصل اول مجموعه «مدافعان» به کمتر بودن آن نسبت به آثار دیگر مارول و نت‌فلیکس بازمی‌گردد. این مجموعه در هشت قسمت ارائه شده است و این درحالی است که سریال‌های ابرقهرمانی که منشا اصلی آن بودند هرکدام ۱۳ قسمتی هستند.

شکل گیری داستان سریال مدافعان

در این بخش از نقد سریال The Defenders چگونگی پیوند کاراکتر‌ها و شکل‌گیری هسته داستان را بررسی می‌کنیم.اتحاد این ابرقهرمان‌ها تقریبا همانند نسخه سینمایی «انتقام‌جویان» برای جلوگیری از نابودی یک شهر در آمریکا حاصل می‌شود. مت مرداک (با نقش‌آفرینی چارلی کاکس) نقش بیشتری نسبت به دیگر همتایان خود برعهده‌دارد. او که روزها به‌عنوان یک وکیل نابینا زندگی خود را سپری می‌کند، شب‌ها به‌عنوان یک ابرقهرمان با نام «بی‌باک» به‌سراغ خلافکاران شهر نیویورک رفته و برای خود لقب «شیطان هلزکیچن» را نیز به‌دست آورده است.

او که مدتی است سعی دارد زندگی ابرقهرمانی خود را نادیده بگیرد و تنها در قالب یک وکیل به مردم شهرش خدمت کند ناخودآگاه وارد بازی دنی رند (با نقش‌آفرینی فین جونز) ملقب به «مشت آهنین» می‌شود. شخصی که با آموزش دیدن فنون مبارزه شرقی به درجه‌ای از قدرت رسیده است که می‌تواند با مشت‌‌اش دیوارهای قطور را نیز ویران کند. دنی رند که فردی ثروتمند محسوب می‌شود تمام جهان را برای یافتن گروه خلافکاری با عنوان «هَند» طی کرده است و درنهایت با کمک ابرقهرمان ضدگلوله‌ای با نام لوک کیج (با نقش‌آفرینی مایک کولتر) در این گروه را در شهر خودش یعنی نیویورک پیدا می‌کند.

 نقد سریال مدافعان the Difenders

از سویی دیگر جسیکا جونز (با نقش‌آفرینی کریستن ریتر) که گونه‌ای کارآگاه خصوصی محسوب می‌شود پرونده ناپدید‌شدن یک مهندس معمار را در دست دارد که مستقیم به حضور گروه مذکور در شهر نیویورک بازمی‌گردد. همین سرنخ‌ها باعث اتحاد این چهار ابرقهرمان با همدیگر می‌شود. مشکل اصلی این‌جاست که آن‌ها باید در ابتدای امر اطمینان یکدیگر را به‌دست آورده و سپس علیه دشمن مشترک قد علم کنند.

پایان ضعیف و ناامیدکننده

در این بخش از نقد سریال مدافعان به بررسی پایان‌بندی سریال و چگونگی خاتمه آن در فصل نخست می‌پردازیم.هشت اپیزود ۴۵ دقیقه‌ای این فصل با سرعت کارخود را آغاز کرده و به پایان می‌رسد. «مدافعان» به‌راستی قدرت سرگرم‌‌سازی مخاطبان باوفای خود را دارد ولی مشکل اصلی از لحظه‌ای آغاز می‌گردد که ماجراهای مجموعه رو به پایان است. در تعبیری دیگر سریال «مدافعان» یکی از بدترین پایان‌بندی‌های آثار ابرقهرمانی چندسال اخیر سینما و تلویزیون را دارد. مشکلاتی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت شامل نکاتی می‌شود که مخاطبان جدی‌تر آثار ابرقهرمانی علاوه بر خاصیت سرگرم‌‌سازی سریال باید از یک اثر پرستاره و پرهزینه توقع داشته باشند!

 نقد سریال مدافعان the Difenders

شاید بذر اصلی چنین پایان بندی‌های احساسی و غلطی از «بتمن علیه سوپرمن» کاشته شد؛ به این ترتیب که تمام اتفاقات مهم روایت تا ۱۵ دقیقه مانده به پایان رخ می‌دهد و در ادامه تنها شاهد شنیدن درس‌هایی هستیم که شخصیت‌ها پس از پشت‌سر گذاشتن این اتفاقات آموخته اند! در نمونه فوق شاهد کشته شدن متیو مرداک هستیم، او به همراه الکترا (با نقش‌آفرینی الودی یونگ) زیر آوار آسمان خراشی جهنمی مدفون می‌شود. پس از این رویداد تمام شخصیت‌ها به زندگی عادی خود بازمی‌گردند و درسی که از این حادثه آموخته‌اند را مستقیم و علنا رو به دوربین بازگو می‌کنند! این درحالی است که حتی اگر رویکرد خالقان اثر یعنی داگلاس پتری و مارکو رامیرز به این ترتیب نیز نبود، پایان‌‌بندی آن‌ها بسیار غیرمنطقی و عجولانه به نظر می‌رسید و مشکلات خاص خودش را داشت. 

روابط ناپخته 

در این بخش از نقد سریال مدافعان به بررسی یکی از ضعف‌های واضح در فیلمنامه این سریال می‌پردازیم.روابط میان هیچ‌کدام از شخصیت‌های محبوب مجموعه «مدافعان» کامل و منطقی به نظر نمی‌‌رسد. لوک کیج هیچ احساسی به مت مرداک که خود را فدای نجات یافتن آن‌ها کرده است ندارد و در پایان به جسیکا جونز می‌گوید که خوشحال است این اتفاق برای او نیفتاده است! شخصیت‌های مکمل چهار سریال دور هم جمع شده‌اند و ما به‌ندرت شاهد برقرار شدن ارتباطی چشمگیر میان آن‌ها هستیم.

به سکانس کارن پیج (با نقش‌آفرینی دبورا آن ول) و تریش واک

ر (با نقش‌آفرینی ریچل تیلور) دقت کنید؛ در یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فصل اول روبه‌روی عکس‌های جنایت‌های گروه هَند ایستاده‌اند (منظور مدارک یک پرونده قطور جنایی است که به دیوار اداره پلیس نصب شده است و هیچ‌کس هم کاری به کار یک خبرنگار و یک مجری رادیویی که درحال نت‌برداری از آن‌ها هستند، ندارد!) و به وضوح حرف‌هایشان هیچ کاربردی در پیشرفت داستان ندارد. آن‌ها حتی یکدیگر را درست نمی‌‌شناسند و برقراری این دیالوگ‌ها هیچ کمکی به این وضعیت نمی‌‌کند.

تکرار تکرار و تکرار!

در این بخش از نقد سریال The Defenders به بررسی کلیشه‌های مرسوم استفاده شده در سریال می‌پردازیم. شاید اشخاصی که برای تماشای آثار ابرقهرمانی به‌سراغ مجموعه‌ای چون «مدافعان» می‌روند علاقه‌ای به غافلگیر شدن نداشته باشند! شاید آن‌ها دوست دارند هر آنچه که از یک اثر ابرقهرمانی تلویزیونی توقع دارند را دوباره مشاهده کنند! ولی نباید فراموش کرد ما با فاصله نه چندان زیاد زمانی با آثاری چون «شوالیه تاریکی» و «ددپول» ایستاده‌ایم. فروش بسیار موفقیت‌آمیز این آثار این واقعیت را اثبات می‌کند که مخاطبان ابرقهرمان‌ها نیز علاقه زیادی به نوآوری و دوری از کلیشه‌ها دارند. متاسفانه سریال «مدافعان» پر است از کلیشه و تکرار. برای مثال می‌توان به اشخاصی که از مرگ بازمی‌گردند،

 نقد سریال مدافعان the Difenders

قهرمان‌هایی که حاضر به قبول تغییر شخصیت فرد از مرگ بازگشته نیستند و دیالوگ آشنای «من نمی‌‌توانم او (فرد از مرگ بازگشته) را به حال خودش بگذارم!». اگر چنین کانسپتی در حاشیه روایت می‌شد شاید می‌توانستیم مشکلات عدیده تکرار آن را نادیده بگیریم ولی این کلیشه‌ها پیرنگ اصلی ماجراهای «مدافعان» را رقم می‌زند و مخاطب از همان ثانیه‌ای که شخصیت الکترا را می‌بیند می‌تواند پایان ماجرا را گمانه‌زنی کند.

مشت آهنین،شخصیت چوبی

هنگام انتشار «مشت آهنین» به این نکته توجه کرده بودیم که کاراکتر اصلی داستان یعنی دنی رند نسبت به دیگر ابرقهرمان‌های مارول جذابیت کمتری دارد. هشت قسمت سریال «مدافعان» نیز نمی‌‌تواند بار منفی که او به کلیت اثر می‌دهد را خنثی کند. او به معنی دقیق کلمه پسر لوس و احساساتی برآمده از کاپیتالیست آمریکاست که با آموختن فنون مبارزه شرقی و رسیدن به نقطه‌ای قابل‌ملاحظه در عرفان مختص به شرق آسیا نیز ذره‌ای هوشمند نشده است. او به‌سرعت احساساتی می‌شود و عکس‌العمل نشان می‌دهد، کار به جایی رسیده است که حتی دوستانش در رستوران نیز توان برقراری دو کلمه بدون درگیری را با او ندارند و بلافاصله در مقابل آن‌ها جبهه می‌گیرد.

شخصیت دنی رند تقریبا در مقابل شخصیت‌های جذاب و درونگرایی چون «مجازاتگر» قرار می‌گیرد. به هر اندازه کاراکتر مجازاتگر (با نقش‌آفرینی جان برنتال) واجد کاریزما و ابهت است، دنی رند یا همان «مشت آهنین» دوست‌نداشتنی و غیرقابل‌درک باقی می‌ماند. دنی رند حتی در «مدافعان» توان دفاع کردن از خودش را نیز ندارد و تقریبا از اکثر شخصیت‌های مهم این قسمت کتک می‌خورد. مشکل دیگر این‌جاست که شخصیتی چون مجازاتگر (که در فصل دوم «بی‌باک» او را ملاقات کرده‌ایم) در این فصل «مدافعان» حضور ندارد.

خلاصه نقد سریال مدافعان The Defenders

در آخرین قسمت نقد سریال مدافعان به مروری اجمالی و نتیجه گیری از آن می‌پردازیم.واقعیت این است که مجموعه «مدافعان» بجز جذابیت‌هایی که حاصل گردهم آوردن ابرقهرمان‌هایش دارد، دیگر حرف تازه‌ای برای حضور در لیگ بهترین‌های این قبیل آثار نمی‌‌زند. مجموعه نسبت به همتای سینمایی‌‌اش یعنی «انتقام‌جویان» بسیار کم‌رمق و بی‌هدف پیش می‌رود و حتی در مقایسه با آثاری که ریشه‌های اصلی شخصیت‌ها را به‌طرفداران محصولات مارول و نت‌فلیکس معرفی کرده است نیز اثری نه‌چندان دلچسب به نظر می‌رسد. سریال «لوک کیج» به‌مراتب جذابیت‌هایی بیشتر از «مدافعان» داشت و نقدهای بسیار مثبتی نیز دریافت کرد.

باید دید بازخوردها در سطح جهانی به این مجموعه چگونه خواهد بود و با اضافه شدن ابرقهرمانی چون «مجازاتگر» (که مجموعه مختص به خودش تا مدتی دیگر منتشر خواهد شد) در فصل بعد به جمع کاراکترهای اصلی این سریال می‌توانیم مشکلات فصل اول را به دست فراموشی بسپاریم یا خیر!؟

میتوانید ببینید

نقد سریال 13 reasons why

نقد سریال ۱۳ reasons why ” سیزده دلیل که چرا ” | پرطرفدارترین سریال نوجوانان

نقد سریال ۱۳ reasons why درباره سریال در اولین بخش از نقد سریال ۱۳ reasons why به …

2 دیدگاه

  1. به نظر من اتضاح بود
    به نظر میومد پول داده بودند تا بازیگر نقش پرستار توی همه سریال ها باشه یه نقش مزخرف و حال بهم زن
    مسخره تر اونجایی بود توی همه درگیری ها حظور پیدا میکرد

  2. به نظر من نسبت به سریال دردویل خیلی افت داشت و داستان بسیار بد و پایان افتضاحی داشت.من فقط به خاطر دردویل سریال رو تا آخرش دنبال کردم…اگه سریال مدافعان برای فصل بعد تمدید بشه امیدوارم یه فکری به حال داستانش بکنن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *