خانه / نقد / نقد فیلم بلوند اتمی «Atomic Blonde»|هیجانی زنانه!

نقد فیلم بلوند اتمی «Atomic Blonde»|هیجانی زنانه!

نقد فیلم بلوند اتمی Atomic Blondeنقد و بررسی فیلم بلوند اتمی Atomic Blonde

فیلم بلوند اتمی ترکیبی فانتزی از داستان سرایی رمان‌های جاسوسی – جنگی «لو کره» و «دیتون» در جنگ سرد با تمی محرک تر که در «جان ویک» دیده ایم است. در نتیجه، در حالی که گاه کمی بیش از حد به لحاظ بصری دچار هرج و مرج می‌شود، با این حال فرح بخش است.

فیلم جدید بلوند اتمی تحت تاثیر یک «چارلیز ترون» متعهد، نوعی از قهرمان اکشن زن فیلم «کیک اس» را ارائه می‌دهد با این تفاوت که غیر‌ابرقهرمان این ژانر می‌تواند بیشتر از آن بهره ببرد. و با این حال که برخی از سورپرایز‌های فیلم به راحتی قابل پیش بینی هستند (به ویژه هنگامی که قانون‌ حفظ شخصیت اصلی در آن اعمال می شود) «بلوند اتمی» هنوز هم می تواند تکه‌هایی در فیلم بگنجاند که حتی یک مخاطب کهنه کار فیلم‌های اکشن جاسوسی نیز نمی تواند آن‌ها را پیش بینی کند.

داستان فیلم بلوند اتمی

داستان فیلم بلوند اتمی زمانی آغاز می شود که دیوار برلین در حال سقوط است و شهروندانی که در سردرگمی امکان پیوستن به برادرانشان سعی در تخریب و گذشتن از دیوار را دارند. سال ۱۹۸۹ است و نماد جدایی و ستم چند ده ساله در نظم جدید درحال فروپاشی است. در همین حال، جاسوسان در هر دو طرف آماده هستند تا وارد این دنیای جدید شوند. جبهه‌های شرق و غرب برای تصاحب «مک گوفین»، ساعتی که حاوی پایگاه داده ای از تمام عوامل مخفی فعال است، دندان تیز کرده‌اند. و پس از آن که ساعت، توسط یک مقام رسمی «ساتسی» به یک نماینده بریتانیایی قاچاق می شود، توسط یک روسی سرکش دزدیده می شود که حاضر است تنها آن را به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشد.

«ام.آی.سیکس» یکی از بهترین ماموران خود «لورین بروتن» (چارلیز ترون) را به برلین می فرستد تا ضمن این که فهرست را پس بگیرد در درجه دوم جاسوس دوجانبه‌ای را که سال‌هاست لو رفته را نیز شناسایی کرده و از بین ببرد. او با رئیس جنجالی دفتر بریتانیا در برلین، «دیوید پرسیوال» (جیمز مک واو)، که برای خود داستانی جداگانه دارد، مرتبط است. «لورن» در حالی که تقریبا در بدو ورود به آلمان لو می رود و در جریان درگیری‌های به شدت خشن تقریبا به آخر خط نزدیک می شود ، تنها می تواند بر توصیه حکیمانه‌ای که از طرف رئیس «ام.آی.سیکس» به او داده شده است اعتماد کند: به هیچ کس اعتماد نکن!

نقد فیلم بلوند اتمی Atomic Blonde

جان‌ویک و بلوند اتمی

در این قسمت از نقد فیلم بلوند اتمی به بررسی چرایی شباهت فیلم جان‌ویک و بلوند اتمی می‌پردازیم. «لیچ»، که در فیلم «جان ویک» در کنار «چاد استالسکی» کمک کارگردان بود، از همکار خود جدا شد تا بتواند به تنهایی سکان هدایت فیلم «بلوند اتمی» را در دست بگیرد، در حالی که «استالسکی» مشغول ساخت «جان ویک۲» بود. به لحاظ سبک، «بلوند اتمی» همان صحنه های پرتنش و سکانس‌های سریع «جان ویک» را تداعی می‌کند.

فیلم هیچ چیز جدیدی انجام نمی دهد – ما قبلا همه این حرکت‌ها را دیده‌ایم- چه در سری فیلم‌های جیمز باند، جیسون بورن و یا مجموعه دیگری- اما «لیچ» فیلم را با اعتماد به نفس هدایت می کند و فیلم راهمواره در حال حرکت می گذارد.

او همچنین یک زیبایی شناختی را به کار می گیرد که برلینی که به نظر سرد و بی روح می رسد وگویی که انگار زمان دران یخ زده است را بیرون می کشد . (فیلم نامه ای که «کرت جانستاد» نوشته بر اساس یک سری رمان گرافیکی به نام «سردترین شهر» که توسط «آنتونی جانستون» نوشته و توسط «سام هارت» تصویرپردازی شد، است). آبی، رنگ اشباع به کار رفته در فیلم است و موسیقی استاندارد دهه هشتاد اروپا فضای فیلم را پر کرده است. اگر فکر کردید میتوانید با «بلوند اتمی» بدون شنیدن آهنگ «۹۹لوف بالنز» مواجه شوید، دراشتباهید.

طرفداران تریلر‌های جاسوسی خوشحال خواهند شد چرا که تقریبا هر کلیشه ای که انتظارش می رود را در فیلم خواهند دید. با وجود آن که تمام فیلم اشنا به نظر می رسد هنوز هم قسمت های غیرمنتظره ای در آن وجود دارد. بیشتر داستان به طور فلش بک ارائه شده است، که همان طور که اجازه تفسیرهای جانبی را به مخاطب می دهد به تعداد مظنونین داستان نیز می افزاید.

نقد فیلم بلوند اتمی Atomic Blonde

صحنه‌های پایانی

در این بخش از نقد فیلم «Atomic Blonde» به مرور و بررسی صحنه های پایانی آن می‌پردازیم. همانطور که «لورین» داستان اش را می گوید، ما نیز در رابطه با سه مرد قدرتمندی که به او گوش می‌دهند کنجکاو می شویم: رئیس ام.آی.سیکس معروف به «سی» (نه «ام») (جیمز فالکنر)، معاون او، «اریک گرای» (توبی جونز) و رئیس سی.آی.ای «امت کوزفت» (جان گودمن). نکته‌ای محض احتیاط: سینما را خیلی زود ترک نکنید – انتهای فیلم چیزی بیشتر از فقط کشیده شدن پرده ها برایتان دارد.

«چارلیز ترون» گام بعدی را در همان مسیری که او در «مد مکس: جاده خشم» پیموده بود ، می‌گذارد، چاقویی قرمز به همراه دارد، بدن به شدت نازک و زخمی شده خود را در یک حمام یخ به نمایش می گذارد، و یا با لگد زدن، مشت زدن و شلیک کردن راه خود را از میان ارتش کوچک ملتزمین شرور باز می‌کند. «لورین بروتن» خود را به بالاترین سطح در جایگاه خود می‌رساند، جایی که در حال حاضر توسط نقش‌هایی چون «ریپلی» با بازی «سیگورنی ویور» و «سارا کانر» با بازی «لیندا هامیلتون»، اشغال شده است.

زدو خورد‌های معمول

در صحنه های نبرد مانند «جان ویک» هم می‌زند و هم می‌خورد ولی کمی با صلابت تر از ستاره ی سابق «ماتریکس» ایفای نقش می کند. «جیمز مک آوی»، که این فیلم را بلافاصله پس از پایان فیلم «شکاف» ساخته است، به نظر نمی رسد که شخصیت قبلی اش را پشت سر گذاشته باشد.

«دیوید پرسیوال» او جذاب، ماکیاولی، و کاملا غیر قابل اعتماد – شخصیت فوق‌العاده‌ای برای فیلم های کاملا جاسوسی است. نقش «سوفیا بوتللا»، به عنوان یک جاسوس تازه کار و معشوقه لزبین «لورین»، به نظر کاملا غیر ضروری می رسد. (به همان شیوه ای که دختران «باند» عمدتا غیر ضروری هستند).

خلاصه نقد فیلم بلوند اتمی Atomic Blonde

فیلم بلوند اتمی یک سرگرمی تابستانی فوق‌العاده است که در آن آنچه به شما وعده داده است را در حدود دو ساعت برایتان به نمایش می‌گذارد. این اثر شلوغ، پر انرژی و هیجان انگیز اگر چه ممکن است به دلیل عدم اصالت، امتیاز از دست بدهد، اما آنها را به دلیل تعهد و فداکاری «ترون» و سبک «لیچ» دوباره به دست می‌آورد. در پایان اثری که برای نمایش در تابستان کمی نامتعارف جلوه می‌کند، «بلوند اتمی» همه چیز را با یک انفجار به پایان می‌رساند. مطمئنا بهترین، مهم‌ترین و شاخص‌ترین عنوان فصل نیست، اما سرگرمی‌های خوش منظری را ارائه می‌دهد که به نظر می رسد دقیقا همان چیزی است که قرار است فیلم های تابستانی انجام دهند اما اغلب اوقات شکست می خورند.

منبع: نقد فارسی

خلاصه داستان:

گوهر درخشان سرویس مخفی اطلاعاتی اعلیحضرت، مامور لورن بروتون (ترون) بخش هایی مساوی از مهارت جاسوسی و توحش می باشد و در حین حال تمایل دارد که مهارت های خود را افزایش دهد تا در ماموریت های خود زنده بماند. او تنهایی به برلین فرستاده می شود تا یک پرونده ی بی ارزش را در بیرون از شهر تحویل دهد، او با رییس ایستگاه مخفی دیوید پرسیوال همکاری می کند تا راه خود را در طی مرگبارترین بازی جاسوسان باز کند.

نقد فیلم بلوند اتمی

فیلم: بلوند اتمی «Atomic Blonde»

کارگردان:دیوید لیچ
تهیه‌کننده:اریک گیتر
بث کونو
کلی مک‌کورمیک
پیتر شوورین
شارلیز ترون
نویسنده: کرت جانستاد
بر اساس
سردترین شهر اثر
آنتونی جانستون
بازیگران:شارلیز ترون
جیمز مک‌آووی
جان گودمن
تیل شوایگر
ادی مارسن
سوفیا بوتلا
توبی جونز

از اینکه نظر خود را درباره این فیلم با ما در میان می‌گذارید،متشکریم!

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *