خانه / نقد / نقد فیلم تیک آف به کارگردانی احسان عبدی پور

نقد فیلم تیک آف به کارگردانی احسان عبدی پور

نقد و بررسی فیلم تیک آف

درباره کارگردان

 پیش از شروع نقد فیلم تیک آف ،کمی درباره کارگردان آن بخوانیم.از ساخته قبلی آقای عبدی پور یعنی فیلم “تنهای تنهای تنها”میشد به درک بالای کارگردان از حال و هوای جنوب کشور و آشنا بودن به عمق فرهنگ و منش مردمان این خطه پی برد.فیلم “تیک آف” نیز بسیار خوب این حال و هوا را به بیننده منتقل میکند و همانند فیلم قبلی این کارگردان به هدفش رسیده است.بیشتر فیلم در فضای بیرون اتفاق می افتد و کارگردان از ثبت غیر ضروری فیلم در فضاهای بسته اجتناب کرده است.کارگردان این اثر در راستای انتقال گرما و شور و حرارت مردم جنوب از موسیقی محلی و داستان های مکمل به خوبی استفاده کرده و این یکی از نکات مثبت فیلم است.

فیلمنامه و داستان فیلم

در این قسمت از نقد فیلم تیک آف به بررسی عناصر فیلمنامه و داستان میپردازیم.فیلمنامه این اثر به اندازه فضایی که فیلم در آن اتفاق می افتد گرم و پر حرارت نیست. داستان فیلم که در لحظاتی بی شباهت به « باشگاه مشت زنی » دیوید فینچر نیست، با  شرط بندی های نابخردانه آغاز می شود که نشانی از اتفاقات هیجان انگیز برای تماشاگر است اما ریتم کُند داستان و همچنین حضور راوی در فیلم که گاهی حساس ترین لحظات فیلم را به جای نمایش در تصویر، بصورت گفتار روایت می کند عاملی شده تا داستان جسورانه عبدی پور در اجرا آنچنان که باید و شاید قوی و تاثیر گذار نباشد.ضرب آهنگ فیلم بعد از مدتی بسیار کند و ناامیدکننده میشود و آن طراوت و هیجان ابتدایی را از دست میدهد.قسمت هایی مانند نشست های شبانه که در ابتدا جذاب هستند،بعد از مدتی تنها تکرار میشوند و اتفاق دیگری که ما انتظارش را داریم رخ نمیدهد.

نقد فیلم تیک آف
نقد فیلم تیک آف

بازی بازیگران در فیلم

در این بخش از نقد فیلم تیک آف به بازیگران آن میپردازیم.عامل دیگری که به ناامیدی ما اضافه میکند بازی نه چندان خوب بازیگران این فیلم است که همین امر عملا باورپذیری داستان را با مشکل روبرو میکند. مصطفی زمانی تلاش زیادی کرده تا بتواند لهجه بوشهری را اختیار کند اما در عمل کاملاً متمایز با دیگر بازیگران محلی فیلم به شمار می رود و تماشاگر هم متوجه ضعف لهجه او می شود. پگاه آهنگرانی هم در ادامه بازیهای ضعیفش در دو سال اخیر، در  تیک اف  بازی ضعیفی از خود ارائه داده. حضور رضا یزدانی خواننده در فیلم نیز جز استفاده از شهرت این بازیگر و افزایش فروش احتمالی فیلم، توجیه دیگری نداشته است. یزدانی کاریزمای مرد تنها و خسته را از موسیقی اش به فیلم منتقل کرده و بصورت مستقل شاهد پرداخت شخصیت در او نیستیم و بازی او هم چنگی به دل نمی زند.

نتیجه گیری از تیک آف

فیلم تیک آف از نظر رنگ و لعاب دارای سطح خوبی است و توانسته تماشاگر را از فضای آپارتمانی بیرون ببرد و تجربه ای به سبک مردم جنوب را ارائه کند،اما در عین حال دارای ضعف های کارگردانی است که احتمالا به دلیل عدم آشنایی کافی کارگردان به این ژانر است.با این حال میتوان گفت که فیلم تیک آف در این برهه فیلم متفاوتی است که لذت خاص خود را برای تماشاچی سینما خواهد داشت.ناگفته نماند که فیلم تیک آف تا اینجا فروش خوبی داشته است.

نقد فیلم تیک آف
نقد فیلم تیک آف

 

نام فیلم : تیک آف

کارگردان : احسان عبدی پور

فیلمنامه : احسان عبدی پور

تهیه کننده : طهورا ابوالقاسمی

مدیر فیلمبرداری: ساعد نیک ذات

بازیگران اصلی :

مصطفی زمانی

رضا یزدانی

پگاه آهنگرانی

خلاصه داستان:

فائز ( مصطفی زمانی ) مرد جوانی است که پدرش تمام دارایی هایش را بر سر قمار از دست داده و آرزوهای او و خواهرش ( پگاه آهنگرانی ) را نابود کرده است. اما زمانی که دوست قدیمی شان به نام شیرو ( رضا یزدانی ) وارد زندگی شان می شود، اتفاقاتی رخ می دهد که…

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *