خانه / نقد / نقد فیلم دانکرک «Dunkirk» اثر کریستوفر نولان| یک فیلم خارق‌العاده

نقد فیلم دانکرک «Dunkirk» اثر کریستوفر نولان| یک فیلم خارق‌العاده

نقد فیلم دانکرکنقد فیلم دانکرک «Dunkirk»

درباره کارگردان فیلم دانکرک

در اولین بخش از نقد فیلم دانکرک به بررسی سوابق کارگردان این فیلم سینمایی می‌پردازیم.کارگردان فیلم سینمایی دانکرک کسی جز کریستوفر ادوارد نولان نیست.نولان  متولد۳۰ ژوئیه سال ۱۹۷۰ است.او کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس،تهیه‌کننده بریتانیایی – آمریکایی و یکی از مهمترین کارگردانان حال حاضر دنیاست که فیلمهایش با استقبال بسیار مثبت تمشاگران و منتقدان همراه بوده است.آثار او تاکنون بیش از ۴ میلیارد دلار فروخته‌اند و ۲۶ نامزدی اسکار به دست آورده‌اند.

بعد از ساخت فیلم کم‌بودجه‌ی تعقیب در سال ۱۹۹۸، نولان با ساخت ممنتو توجهات را به سوی خود جلب کرد. موفقیت او در ساخت فیلم‌های مستقل، شانس ساخت فیلم‌های «بی‌خوابی» و «حیثیت» را به وجود آورد، که هر دو هم در گیشه و هم در نظر منتقدان موفق بودند. او همچنین خالق سه‌گانه‌ی شوالیه تاریکی، که از لحاظ تجاری، هنری و نقد موفق بود، فیلم علمی تخیلی «تلقین» و «بین ستاره‌ای» است. نولان در بسیاری از آثارش، فیلم‌نامه را به همراهی برادرش، جاناتان نوشته و به همراه همسرش، اما توماس، کمپانی سینکاپی فیلمز را تأسیس کرده است.

فیلم‌های نولان حول مفاهیم و ایده‌های فلسفی و اجتماعی، واکاوی اخلاق انسانی، ساختار زمان، انعطاف‌پذیری حافظه و هویت شخصی می‌گردد. او بیشتر ترجیح می‌دهد فیلم‌هایش در استودیو فیلم‌برداری نشوند و در لوکیشن‌های طبیعی این کار انجام شود. فیلم دانکرک تازه‌ترین اثر این کارگردان است.

درباره فیلم Dunkirk

در این بخش از نقد فیلم دانکرک به بررسی داستان و فیلمنامه این اثر می‌پردازیم. کارگردان این فیلم برای نمایشی قدرتمند و ماهرانه از یک فاجعه، از صحنه های رایج جنگی دوری می کند و فیلمی می سازد که داستانی برای گفتن دارد.در دانکرک ،کریستوفر نولان ناکامی بزرگ پر هزینه یا همان پیروزی بی صرفه بریتانیا در ۱۹۴۰ را با نمایشی وحشت آفرین و شوکه کننده به روی پرده آورده است. او بیننده را به لحظات تخلیه نا بسامان نیروهای بریتانیا از شمال فرانسه پس از نبرد فاجعه آمیز دانکرک می برد-تخلیه با کمک قایق های کوچک غیر نظامی انجام شد که امروزه به ناوگان کوچک افسانه ای معروف هستند. بخشی از فیلم سینمایی دانکرک به فاجعه و بخشی دیگر به حماسه فشرده جنگی می پردازد و کلیت آن با دوران برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶) بسیار مناسبت دارد.

فیلم سینمایی Dunkirk نولان نوعی قطعیت درخشان را روی پرده به نمایش می گذارد که آخرین بار در تایتانیک جِیمز کَمرِن یا یونایتد ۹۳ پال گرینگِرَس دیدم و بسیار متفاوت از در هم پیچیدگی علمی تخیلی و اغراق سر در گم فیلم قبلی او، در میان ستارگان، است. دانکرک فیلمی قدرتمند و استادانه است که داستانی برای گفتن دارد، از صحنه های جنگی رایج پرهیز می کند تا چیزی فلاکت زده و آخر الزمانی را به تصویر بکشد، منظره ای از شرم به وسعت یک ساحل، آکنده از سربازانی که در اثر شکست به مردگانی متحرک تبدیل شده اند، دنیای خشن مردانه ای که تقریبا هیچ زنی در آن دیده نمی شود.
نقد فیلم دانکرک dunkrik

دانکرک و بهترین فیلم نولان

در این بخش از نقد فیلم دانکرک به بررسی موسیقی این شاهکار ژانر جنگی می‌پردازیم. فیلم Dunkirk بهترین فیلم کریستوفر نولان تا به امروز است.موسیقی متن این فیلم نیز بهترین اثر هانس زیمِر محسوب می شود: هم نوازی هراس آور،مویه کننده و نالان با کابوس روایت شده که سر انجام برای رهایی خود به واریاسیون های اِلگار (آهنگ ساز بریتانیایی) مانند تغییر می یابد. هانس زیمر مرثیه دوازده نغمه ای بی وقفه ای خلق می کند که سوت پرتاب بمب افکن ها و گردش دلهره آور جذر و مد را به یاد می آورد و با صدای کر کننده توپ خانه و آتش تیر بار چنان ترکیب می یابد که گویی از درون شنونده به بیرون پرتاب می شود و هم صدا با رگ بار گلوله سر تا سر سالن سینما پخش می شود.

البته فیلم در مقیاسی عظیم و به سبک کریستوفر نولان پرداخت شده است. از نگاه سنتی، نبرد دانکرک واقعه ای در شرف شکست بود که به گونه ای معجزه آسا از فاجعه رهید. قایق های کوچک شجاع در مقابل شرایطی ایستادند که در آن استراتژی ارتش آلمان نازی باعث تضعیف ارتش بریتانیا شده بود، دولت بریتانیا نیز با این بد گمانی تحقیر شد که فقط اشتباه محاسباتی یا سیاست عملی مرموز هیتلر بود که جلوی پیشروی ارتش آلمان را گرفت و تخلیه را ممکن ساخت. گونه دیگری از فیلم Dunkirk می توانست شامل صحنه های مقر فرماندهی در برلین باشد که ژنرال ها را در حال بحث با پیشوا درباره این موضوع نشان می دهد. احتمالا کریستوفر نولان نمی خواسته فیلمش در حد هجویات یوتیوب بازهای جعلی تنزل یابد.

بررسی شروع فیلم دانکرک

در این قسمت از نقد فیلم دانکرک چگونگی آغاز و اوپنینگ فیلم را بررسی می‌کنیم. تیتراژ ابتدایی مجموعه تلویزیونی طنز ارتش پدر(Dad’s Army) با فلش های روی نقشه که پیشروی نازی ها به سمت شمال را نشان می دادند و تم موسیقی فِلِنگن (آهنگ ساز بریتانیایی) الهام گرفته از فیلم دانکرک لِزلی نورمَن ۱۹۸۵، باعث شدند واقعه دانکرک پس از جنگ وارد فرهنگ مردم بریتانیا شود. اما کریستوفر نولان خیال ندارد با خنده یا شادی روحیه ها را بالا ببرد.او فاجعه بزرگی را به تصویر می کشد که در آن چوبه های مرگ برپا شده اند و تشویش و اضطراب خارج از تحمل است.

بی درنگ وارد صحنه پر سر و صدایی می شویم.در خیابان های دانکرک و زیر آتش سنگین، سربازی به نام تامی (فیِن وایت هِد) نا امیدانه به سمت ساحل سینه خیز می رود و پیش روی خود دور نمایی کابوس وار می بیند: صدها هزار سرباز فرانسوی و انگلیسی رها شده که سر تا سر ساحل در انتظار به سر می برند. اجساد همین جا دفن می شوند. کشتی نجاتی در کار نیست و برای جلو گیری از یکی یکی تیر خوردن آن ها پوشش هوایی وجود ندارد.ت امی در صدد تماس با سرباز دیگری به نام الکس است (هِری اِستایلز که در نخستین نقش آفرینی خود یک بازی کاملاً قوی ارائه می دهد).

در این میان فِریِر (تام هاردی)، خلبان نیروی هوایی سلطنتی، از بالا با دشمن درگیر و با خطر نا امیدکننده سوخت مواجه می شود. افسر غر غروی نیروی دریایی با بازی کِنِت بِرانا متفکرانه افق را تماشا می کند. در جبهه خانگی آقای داوسِن، با بازی کوتاه مارک رایِلِنس، قایق کوچک خود را برمی دارد،به ناوگان مردمی می پیوندد، با افسری زخمی (سیلیِن مورفی) مواجه می شود و در راه فدا کاری طاقت فرسایی پایداری می کند که زنده می ماند تا ببیند رسانه ها درباره اش افسانه بافی و دروغ نمایی می کنند.

نقد فیلم دانکرک

تحرک و هیجان جنگ در فیلم دانکرک 

در این قسمت از نقد فیلم Dunkirk به بررسی صحنه‌های هیجان‌انگیز و ناب فیلم نولان می‌پردازیم. از لحاظ نظامی، فیلم در بیش تر لحظات تقریباً ایستا است: پیش از شروع فیلم نبرد پایان یافته است و همانند نسخه لِزلی نورمِن زمینه روایی وجود ندارد. کریستوفر نولان از همان آغاز بیننده را با آشوب و وحشت، تصاویر بهت آور و صحنه های خیره کننده محاصره می کند که روی پرده ی عریض ۷۰ میلی متری به نمایش در می آیند، به خصوص پل شناوری که سربازان در آن چپیده اند و در مواجهه با هواپیمای دشمن در دریای متلاطم پخش و پلا می شود. این صحنه بیانی معمار گونه از اشتیاق زوال یافته برای باز گشت به میهن است.

در صحنه‌ی چشم گیردیگری از فیلم سینمایی دانکرک، تعدادی از سربازان را می بینیم که تقلا می کنند سوار یک ناو شکن شوند، از آن ها با چایی استقبال می شود، حالا تهدید بر طرف شده، تصویری از نان و مربا، مستطیل هایی کوچک به صورت لکه های سوررئال قرمز بر زمینه خاکستری و خاکی. در صحنه ای که سربازان در کنار امواج خروشان منتظر هستند وحشت مجاب کننده ای وجود دارد،امواج کف آلود چنان سر ریز می شوند گویی باز ماندگان حادثه ای طبیعی و وحشتناک هستند.

شاید کریستوفر نولان از صحنه ای در فیلم تاوان(Atonement) اندکی الهام گرفته باشد (امری که بخشی غریزی در فیلم سازی محسوب می شود.) اما به جز این مورد اعتماد به نفس خارق العاده و بسیار متمایز خود را وارد داستان کرده است.

خلاصه نقد و بررسی فیلم دانکرک

در بخش آخر نقد و بررسی فیلم دانکرک به نتیجه‌گیری و خلاصه‌سازی نقد می‌پردازیم. فیلم جدید کریستوفر ادوارد نولان را می‌توان شاهکاری در ژانر خود از لحاظ فضاسازی،فیلم‌نامه و بسیاری بخش‌های دیگر دانست. فیلم دانکرک با ۱۰۶ دقیقه  زمان نمایش، کوتاه‌ترین فیلم بلند نولان در میان دیگر آثار فوق‌العاده این کارگردان است.مطمئناً با در نظر گرفتن تمام زوایای این فیلم، میتوان دانکرک را نامزد قطعی اسکار سال بعد معرفی کرد و منتظر درخشش آن در این جشنواره‌ بود.

از این‌که نظر خود را درباره فیلم دانکرک با سایر مخاطبان به اشتراک می‌گذارید،متشکریم.

خلاصه داستان دانکرک

سربازان متحد از انگلیس، کانادا، بلژیک و فرانسه توسط سربازان مسلح آلمانی در سواحل دانکرک محاصره شده‌اند و بدین صورت عملیات تخلیه دانکرک از ۲۶ مه تا ۴ ژوئن ۱۹۴۰ شکل می‌گیرد…

نقد فیلم دانکرک

کارگردان: کریستوفر نولان

نویسنده: کریستوفر نولان

تهیه کننده:

کریستوفر نولان

اما توماس

بازیگران فیلم و نقش‌ها:

فیون وایتهد در نقش تامی، سرباز نیروی زمینی بریتانیا

تام گلین-کارنی در نقش پیتر، پسر آقای داوسن 

جک لودن در نقش کالینز، خلبان جنگنده نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا

هری استایلز در نقش الکس ،سرباز نیروی زمینی بریتانیا

تام هاردی در نقش فاریر، خلبان جنگنده نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا

آنورین برنارد در نقش گیبسون سرباز نیروی زمینی بریتانیا

جیمز دارسی در نقش سرهنگ 

کنت برانا در نقش فرمانده بولتونافسر نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا

بری کیوگهن در نقش جورج 

کیلین مورفی در نقش سرباز نجات یافته

مارک رایلنس در نقش آقای داوسن یک غیرنظامی علاقه‌مند به دریانوردی.او پدر پیتر است.

 

 

تیزر فیلم سینمایی دانکرک

منابع:نقد فارسی،روزنامه ایندیپندنت،روزنامه گاردین

 

 

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *