خانه / نقد / نقد فیلم زادبوم | دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است؟

نقد فیلم زادبوم | دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است؟

نقد فیلم زادبومنقد فیلم زادبوم

درباره کارگردان

در اولین بخش از نقد فیلم زادبوم به بررسی کارگردان این اثر می‌پردازیم.ابوالحسن داوودی متولد سال ۱۳۳۴در نیشابور می‌باشد.او تجربه کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی و تهیه‌کننده‌گی را در سینمای ایران داشته است. داوودی از کارگردان‌های صاحب سبک سینما به شمار می‌رود، زادبوم، رخ دیوانه، تقاطع و مرد بارانی فیلمهای قابل توجه او می‌باشند.

داوودی فعالیت هنری را با نگارش نقد و مقالات سینمایی آغاز کرد. وی فعالیت سینمایی را سال ۱۳۶۵ با نگارش فیلمنامه فیلم پائیزان به کارگردانی رسول صدر عاملی، با همکاری فرید مصطفوی تجربه کرد. از دیگر فعالیت‌های داوودی می‌توان به تأسیس دفتر تولید فیلم آرتا فیلم، نگارش مقاله‌های سینمایی و رئیس اسبق هیئت مدیره خانه سینما اشاره کرد.

کمی درباره زادبوم

در بخش دوم نقد و بررسی زادبوم ،به مرور کلی فیلم می‌پردازیم.فیلم زادبوم بر اساس طرحی از رضا میرکریمی بر مبنای یک ایده اولیه مستند شکل گرفته است. ایده بازگشت لاک پشت‌ها پس از سی سال برای تخمگذاری و زاد و ولد به ساحلی که در آن به دنیا آمده‌اند. این ایده همراه با خود مفاهیمی را وارد کار می‌کند که قابل تعمیم به روابط انسانی جامعه امروز بخصوص سرزمین خودمان است. 

فیلم سینمایی زادبوم یکی از پرحاشیه ترین آثار دهه ۸۰ است که پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره مجوز اکران خود را گرفت توانست نمایش عمومی خود را آغاز کند. حاشیه‌های سیاسی فیلم که با حال و هوای جامعه‌ی آن دوران تولید شده بود،باعث شد مدیران وقت سازمان سینمایی اکران فیلم را در تضاد با کاهش تنش‌های اجتماعی ببینند و توقیف آن را اصلح‌تر بدانند.

داستان و فیلم‌نامه 

در این قسمت از نقد فیلم سینمایی زادبوم به بررسی داستان و زوایای مختلف فیلم‌نامه‌ی آن اشاره کنیم.فیلم ابتدا تصویری از یک خانواده از هم پاشیده ترسیم می‌کند؛ پدر خانواده (با بازی مسعود رایگان) در تهران، مادر (با بازی رویا تیموریان) در قشم، پسر (با بازی بهرام رادان) در آلمان و دختر (با بازی پگاه آهنگرانی) در دبی که پدربزرگ (با بازی عزت‌الله انتظامی) هم به آنها اضافه شده است. در قسمت معرفی شخصیت‌ها هر چند ساختار متقاطع به ریتم فیلم  کمک کرده و از افت نجات داده است اما به جهت تعدد و پراکندگی آنها تا زمان رسیدن به نقطه اتصال ، این پراکندگی در متن فیلم به وضوح احساس می‌شود.

مسئله دیگری که این پراکندگی را بیشتر نمایان و آشکار می‌کند، بازی کم احساس بازیگران است. با وجود این که تمام بازیگران نقش آفرین در زادبوم از نسل حرفه ای‌ها و کاربلد‌های سینمای ایران محسوب می شوند اما به طور شایسته و مطلوب نتوانسته اند مخاطب سینما را با خود همراه کنند . بازی ها بیشتر به نقش آفرینی های  سطحی در تلویزیون شباهت دارد و توسط بیننده جدی گرفته نمی شود.

نقد فیلم زادبوم

زادبوم لاک‌پشت‌ها

مسئله زادگاه لاک پشت ها و بازگشت ‌آنها و ارتباط آن با داستان فیلم باعث شده همه وقایع داستان بنا به نسبت خود با این رویداد طبیعی معنا یابند. بازگشت امیرعلی و سارا که هر دو به نوعی در حال فرار از کشور هستند با قرار گرفتن کنار این اتفاق است که معنا پیدا می کند. تمام شخصیت های منفور و محبوب فیلم یکی از این لاک پشت ها هستند که با وجود همه مسائل و مشکلات باز هم نسبت به وطن عرق میهن پرستانه دارند و ریشه خود را فراموش نمی کنند. و تمام مسائل و حاشیه های فیلم از این نقطه آغاز می شود.

کنایه‌های سیاسی در این فیلم رنگ و بوی قابل ملالحظه‌ای دارند.همه بار سیاسی فیلم بر روی دوش شخصیت مهندس با بازی مسعود رایگان است که به نوعی تدا‌عی‌گر نسل انقلاب و یک مسئول انقلابی است. مسئول از هم گسیختگی خانواده و بسیاری مشکلات دیگر اوست و از نگاه کارگردان حتی شرافت قاچاقچیان از شرافت مدیران این دوره بیشتر است .

خلاصه نقد فیلم زادبوم

در بخش آخر نقد و بررسی فیلم زادبوم به مرور و نتیجه‌گیری از آن ‌می‌پردازیم.دهمین فیلم داوودی ارتباط یک آدم با زادگاه، خانواده و هویت گمشده‌اش را بررسی می‌کند. فیلم زادبوم توانست در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و بهترین فیلمنامه را ازآن خود کند و در بخش‌های بهترین نقش ‌اول مرد،نقش دوم زن و بهترین فیلم نیز کاندید دریافت سیمرغ باشد.

از جوایز این فیلم می‌توان تا حدی به کیفیت آن پی برد و تماشای آن را بیهوده و خالی از لطف ندانست. اما سوالی که ذهن مخاطب را در هنگام تماشای فیلم درگیر می‌کند ،فرسودگی و کهنگی شعار‌ها در بیان فیلم است. باید از مدیران سینمایی کشور سوال کرد که آیا واقعاً دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است؟ آیا وقت آن نرسیده که روند ساخت و سپس توقیف فیلم‌ها با مدیریت و نظارت مناسب بالاخره یک‌بار برای همیشه حل شود؟

کپی‌برداری از این مطلب با ذکر سایت سینشما بلامانع است.

از این‌که نظر خود را درباره این فیلم با دیگران در میان می‌گذارید،متشکریم!

خلاصه داستان:

داستان فیلم درباره‌ی ارتباط شخصیت اصلی با زادگاه، خانواده و هویت گمشده‌اش در شرایط اجتماعی است که فاصله بین انسان‌ها زیاد شده‌است. این طرح با الهام از پژوهشی علمی که نشان می‌دهد لاکپشت‌های جزایر ایران پس از ۳۰ سال مهاجرت دوباره به زادگاهشان بر می‌گردند، نوشته شده‌است.

نقد فیلم زادبوم

نام فیلم: زادبوم

کارگردان: ابوالحسن داوودی
تهیه‌کننده: ابوالحسن داوودی

نویسنده: ابوالحسن داوودی
 فرید مصطفوی

بازیگران: رؤیا تیموریان
عزت‌الله انتظامی
مسعود رایگان
بهرام رادان
پگاه آهنگرانی
اولریکه کارگوس

شما می‌توانید میزان فروش فیلم زادبوم را در جدول فروش فیلم مشاهده کنید.

 

تیزر فیلم زادبوم

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *