خانه / نقد / نقد فیلم سلام بمبئی با بازی محمد رضا گلزار

نقد فیلم سلام بمبئی با بازی محمد رضا گلزار

نقد و بررسی فیلم سلام بمبئی

درباره کارگردان

در اولین بخش از نقد فیلم سلام بمبئی به سراغ بررسی کارگردان این اثر میرویم. قربان محمدپور متولد ۱۳۴۹ در لاهیجان، فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر است.وی عضو کانون فیلمنامه نویسان و كارگردانان سينماي ايران و مدیر داخلی دفتر فیلمسازی تبیان می‌باشد.از کارهای آقای محمد پور در زمینه فیلم نامه نویسی میتوان به: مجرد ۴۰ ساله (۱۳۹۳),آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند (۱۳۹۲),داماد خجالتی (۱۳۸۹),دردسر بزرگ (۱۳۸۹) و…اشاره کرد.فیلم سلام بمبئی چهارمین تجربه کارگردانی این هنرمند است.

فیلمنامه و داستان سلام بمبئی

دربخش دوم نقد فیلم سلام بمبئی به سراغ فیلمنامه و داستان آن رفتیم.داستان فیلم سلام بمبئی از آنجایی شروع میشود که پزشک جوان داستان ما توسط دوستش متوجه موضوعی شده و قصد بازگشت به هند را درپیش میگیرد.پس از این مقدمه کوتاه فیلم به صورت یک فلش بک از دید شخصیت اصلی روایت میشود،که متاسفانه با بهم ریختگی های زیادی در اواسط داستان روبرو میشود.

نقد فیلم سلام بمبئی
نقد فیلم سلام بمبئی

فیلمنامه این اثر ترکیبی متوسط از فیلم فارسی در سال های دور سینما در ایران و هم چنین فیلم های عاشقانه هندی در دهه ی ۸۰ در هندوستان است  و به واقع میتوان گفت که داستانی تاریخ گذشته را روایت میکند که جوابگوی سلیقه ی این روزهای مخاطب نمیباشد.داستان آشنایی دو شخصیت فیلم سلام بمبئی یکی از کلیشه های سینماست که با خرابی ماشین دختر داستان و پنچرگیری پسر داستان اتفاق می افتد.جدا از نبود خلاقیت در این بخش،ادامه پیدا کردن این ارتباط بین دو شخصیت قصه بدون دلیل منطقی عجیب به نظر میرسد و داستان به طرزی پیش میرود که هیچ منطق روایی در آن مشهود و معلوم نمیشود.

کارگردان در این فیلم سعی کرده است تا با بکارگیری زیبایی های بصری هندوستان و موقعیت های خام عاشقانه دو شخصیت اصلی فیلم بتواند کمی از کمبود محتوای خود را جبران کند که این ایده تنها مدت کمی ذهن تماشاگر را از محتوا جدا میکند و پس از آن تنها با عث خشتگی مخاطب میشود.

بازی بازیگران 

دراین بخش از نقد فیلم سلام بمبئی به بررسی کیفیت بازی بازیگران میپردازیم.دراین فیلم بازی هایی که مخاطب را شوکه کند کم است (اگر نگوییم اصلا نیست).محمد رضا گلزار که پس از وقفه ای طولانی باز هم به سینما برگشته و در حال حاضر با سریال عاشقانه در شبکه نمایش خانگی حضور دارد و در عین حال به خوانندگی علاقه نشان میدهد،بازی هایی معمولی را ارائه میدهد و چندان فرقی با آثار گذشته این بازیگر ندارد. بازیگر زن هندی فیلم اما نسبت به گلزار وضعیت به مراتب بهتری دارد اما او هم جز تکرار صدباره واژه « عاشقت هستم » بازی قابل توجهی از خود به نمایش نگذاشته است. بنیامین بهادری و همسرش شایلی محمودی نیز در چند نوبت مینی عاشقانه ای را در داستان رقم می زنند که حداقل کمیک است و تکلیفش با خودش مشخص.

خلاصه نقد فیلم سلام بمبئی

بخش پایانی نقد فیلم سلام بمبئی را به بررسی کلی این اثر اختصاص داده ایم.متاسفانه این فیلم کیفیت و محتوایی را که ما از یک فیلم بین المللی انتظار داریم را ندارد.فیلم قربان محمد پور ضعف های بسیاری دارد و تنها بدلیل حضور گلزار و دیا میرزا توانست فروش بالایی را در گیشه بدست آورد.متاسفانه این فیلم نه یک اثر عاشقانه است و نه می تواند یک کمدی لذت بخش باشد ولی با تمام این ایرادات باز هم به یک بار دیدنش می ارزد.

نقد فیلم سلام بمبئی
نقد فیلم سلام بمبئی

 

نام فیلم : سلام بمبئی  

کارگردان : قربان محمدپور

فیلمنامه : قربان محمدپور

تهیه کننده : جواد نوروزبیگی

مدیر فیلمبرداری: حسن پویا

بازیگران :

محمدرضا گلزار

بنیامین بهادری

دیا میرزا

شایلی محمودی

خلاصه داستان:

علی ( محمدرضا گلزار ) پسر جوانی است که در هندوستان به همراه دوستش ( بنیامین بهادری ) در رشته پزشکی تحصیل می کند. همکلاسی علی دختر جوانی به نام کاریشما ( دیا میرزا ) است که یکبار بطور اتفاقی ماشینش سر راه خراب شده و علی ماشین او را تعمیر می کند و همین مسئله باعث صمیمیت آنها می شود و…

 

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *