خانه / نقد / نقد فیلم مادر قلب اتمی به کارگردانی علی احمدزاده

نقد فیلم مادر قلب اتمی به کارگردانی علی احمدزاده

نقد فیلم مادر قلب اتمی

نقد فیلم مادر قلب اتمی

درباره کارگردان

در اولین بخش از نقد فیلم مادر قلب اتمی به بررسی سوابق کارگردان این فیلم می‌پردازیم. علی احمدزاده از جمله کارگردانان جوان سینمای ایران است که به لطف تلاش برای وارد کردن سبک‌های جدید به سینما، متآسفانه موفق نشده به خوبی آن‌ها را با شرایط کشور متناسب سازی کند.

اولین فیلم او مهمونی کامی بود که بدون مجوز در جشنواره‌های خارجی شرکت کرد و هیچ‌گاه از توقیف ماندن خارج نشد. دومین فیلم او یعنی مادر قلب اتمی نیز همین مسیر را طی کرد، اما با پا فشاری تهیه‌کننده‌ی فیلم، بالاخره و پس از سه سال از توقیف خارج شد.نا گفته نماند که احمدزاده با ناامید شدن از دریافت مجوز برای فیلم مهمونی کامی، در اقدامی غیر معمول تصمیم به انتشار این فیلم به صورت آنلاین و در صفحه شخصی خود نمود.

درباره فیلم مادر قلب اتمی

در این بخش از نقد فیلم مادر قلب اتمی به بررسی ساختار فیلمنامه و داستان این اثر می‌پردازیم. داستان این فیلم از آنجا شروع می‌شود که آرینه (با بازی ترانه علیدوستی) و نوبهار (با بازی پگاه آهنگرانی) از یک مهمانی شبانه در تهران خارج می‌شوند  و در خیابان شروع به پرسه زدن میکنند. فیلم از نیمه شب شروع و با طلوع خورشید به پایان میرسد. داستان فیلم با چند تصادف  جلو می‌رود.

آرینه و نوبهار به طور اتفاقی کامی را در راه می‌بینند، با او به صحبت می‌پردازند  و در یک تصادف از او جدا می‌شوند. در این برخورد با جوانی رازآلود و پیچیده با بازی محمدرضا گلزار برخورد می‌کنند و درگیر یک داستان سردرگم دیگر می‌شوند. جوان بدهی آن‌ها را در تصادف پرداخت می‌کند و بعد از آن به بهانه این بدهی آن‌ها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد. در آخر نیز با یک بازی سنگ کاغذ قیچی قرعه به  جوان می‌افتد و او از پشت بام می‌پرد و فیلم همزمان با رویای ناپخته جوان به اتمام می‌رسد.

نقد فیلم مادر قلب اتمی

فیلمنامه مادر قلب اتمی

دراین بخش از نقد فیلم مادر قلب اتمی به بررسی فیلمنامه این اثر می‌پردازیم. میتوان فیلم مادر قلب اتمی را به دوبخش قبل و بعد از ورود محمدرضا گلزار به داستان تقسیم کرد. در بخش اول این فیلم با داستانی رئال مواجه هستیم، در حالی که با ورود شخص رمز‌‌آلود به فیلم،  مسیر قصه و داستان از حالت رئال به سورئال تغییر می‌کند و این تغییر حالت به ناشیانه‌ترین شکل ممکن یعنی یک تصادف اتفاق می‌افتد. شخصیت ‌پردازی‌های ضعیف و عدم مشخص بودن خط داستانی باعث شده است تا یک اثر بسیار نامنظم و نامتناسب را شاهد باشیم. این بی‌نظمی به وضوح در دیالوگ‌های فیلم و ماجرا‌های بی‌ربط به یکدیگر کاملا مشهود و ملموس است. 

بازی بازیگران

در این بخش از نقد فیلم مادر قلب اتمی به بررسی کیفیت بازی بازیگران این فیلم ‌می‌پردازیم. متأسفانه یکی دیگر از نقاط ضعف‌های متعدد این فیلم را می‌توان در بازی بازیگران آن جست و جو کرد. می‌توان گفت که همه بازیگران تقریباً ضعیف‌ترین نمایش خود را در این فیلم داشته‌اند. البته ضعف دیالوگ‌ها و کمبود موقعیت های خلاق در این ضعف بازیگری تأثیر زیادی داشته است.نقد فیلم مادر قلب اتمی

خلاصه نقد فیلم مادر قلب اتمی

در بخش آخر نقد فیلم مادر قلب اتمی به جمع‌بندی و خلاصه آن می‌پردازیم. شاید استفاده از اصطلاح «آش شعله غم کار» برای این فیلم یک کار معقول باشد. تلاش و شکست علی احمدزاده برای به تصویر کشیدن یک اثر پست مدرن کاملاً گویا و بارز است. متأسفانه عدم تسلط و شناخت کافی کارگردان از این قالب سینمایی باعث شده است که فیلم نتواند چه با مخاطب حرفه‌ای سینما و چه با مخاطبین عادی رابطه برقرار کند. تنها نکته مثبت و شاید تنها دلیل فروش خوب این فیلم را می‌توان حضور چهره‌های مطرح سینمای ایران از جمله محمدرضا گلزار و ترانه علی دوستی دانست.

خلاصه داستان:

آرینه ( ترانه علیدوستی ) و نوبهار ( پگاه آهنگرانی ) دو دوستی هستند که پس از پایان یک مهمانی شبانه به خیابان می آیند اما با کامی مواجه می شوند که…

نقد فیلم مادر قلب اتمی

نام فیلم : مادرِ قلب اتمی

کارگردان : : علی احمد زاده

فیلمنامه : علی احمد زاده ، مانی باغبانی

تهیه کننده : سید امیر سیدزاده

مدیر فیلمبرداری: اشکان اشکانی

بازیگران :

ترانه علیدوستی

پگاه آهنگرانی

محمدرضا گلزار

مهرداد صدیقیان

کپی‌برداری با ذکر سایت سینما بلامانع است.

شما میتوانید با کلیک بر«آمار فروش فیلم‌های ایرانی»، میزان فروش فیلم مادر قلب اتمی را مشاهده کنید.

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

5 دیدگاه

  1. فیلم خاصی بود…ای کاش منتقد بیشتر راجع به داستان فیلم مینوشتند 😞

  2. برعکس منتقد اتافقا بسیار دیالوگ ها پخته و به شدت واقعی بود بازی همه بیسار بسیار خوب بود و گلزار یکی از بازی های بسیار خوب خودش در این فیلم داشت داستان فیلم به شدت استعاری و مفهمومی بود من فکر میکنم منتقد گرامی اصلا داستان پس این داستان روی فیلم را اصلا متوجه نشده است

    • دقیقا. متاسفانه مردم ما اصلا فکر نمیکنن به سوالات و استعارات فیلم و ظاهری ترین چیزی را که از فیلم میبینن به ظاهری ترین شکل ممکن نقد میکنند!

  3. این جور که از انونس و توضیحات بالا فهمیدم شخصیت گلزار وجود خارجی نداره و یا وجود داره و به دلیل مصرف مواد دچار توهم شده. آره؟ و فیلم واقعیت یا عدم واقعیت وجود ما رو که میتونه زاییده خیال باشه نشون میده. درست فهمیدم؟

  4. دوست گرامی شما اصلا فیلم رو متوجه نشدید شما در صورتی می تونید فیلم را نقد کنید که خود کار سینمایی ساخته باشید .اون هم با کیفیت بهتر !!!! در ضمن بهترین بازی ها از طرف هنرمندان مخصوصا آقای گلزار انجام شد .داستان بسیار خوب بود و اتفاقا پایان بسیار مشخصی داشت .درست نیست یک اثر هنری رو قبل از درک افکار هنری رد کرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *