خانه / نقد / نقد فیلم نقطه کور کاری از مهدی گلستانه

نقد فیلم نقطه کور کاری از مهدی گلستانه

نقد فیلم نقطه کور

درباره کارگردان

در اولین بخش از نقد فیلم نقطه کور به بررسی سابقه کارگردان آن میپردازیم.مهدی گلستانه یک فیلمساز و کارگردان جوان است که تا قبل از فیلم نقطه کور،دو فیلم دیگر دردسر بزرگ و نازنین را کارگردانی کرده است که هیچکدام فیلم هنری نبوده و صرفا برای  گیشه پسند بوده اند.این کارگردان با فیلم نقطه کور اولین تجربه خود در این ژانر را نیز هم زمان بدست آورده است.

فیلمنامه و داستان

در این بخش از نقد فیلم نقطه کور به بررسی داستان و کیفیت فیلمنامه میپردازیم.فیلم نقطه کور داستانی درباره یک شک در بسترخانواده و سپس گسترش آن و مشخص شدن دیگر جنبه های فیلم دارد.فیلم نقطه کور قصه و داستانی پرتکرار در سینمای ایران را به شکلی ناپخته روایت میکند.شخصیت های این داستان یکی پس از دیگری در فیلم ظاهر میشوند و این در حالی است که تعداد مسئله های حل نشده در داستان نیز با این ورود،بیشتر میشود.

نقد فیلم نقطه کور
نقد فیلم نقطه کور

یکی از مشکلات اصلی در فیلمنامه این اثر ،عدم پرداخت کافی به شخصیت های فیلم و  کیفیت نامناسب آن دانست.شخصیت هایی که منطقی از حضور آنان در داستان تعیین نمیشود و یا به سبب حضورشان در داستان بخشی از بحران زندگی خسرو و ناهید که مخاطب کمتر به آن توجه داشته است،آشکار نمی گردد.

وجود مشکلات و معضلات معمول اجتماعی در زندگی شخصیت های فیلم بیشتر از آنکه بیانگر دغدغه های فیلمساز به بررسی مسائل اجتماعی باشد، باعث به تعویق افتادن چندباره معمای اصلی داستان یعنی حضور مرد لوله کش در خانه خسرو می شود.در ادامه نیز تنها صحنه های تکراری از یک فیلم آپارتمانی مانندکتک کاری و ایجاد جنجال در فیلم رونمایی میشود و هیچ  اتفاق منحصر به فردی رخ نمیدهد.

بازی بازیگران فیلم

در این بخش از نقد فیلم نقطه کور به بررسی کیفیت بازی بازیگران این اثر میپردازیم.بازیگران خوبی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند،از محمد رضا فروتن تا شقایق فراهانی همه بازیگران خوبی هستند ولی بازهم نتوانسته اند به در سطح قابل قبولی ظاهر شوند.فیلم داراری بازی های قوی نیست که می توان به نیکی مظفری اشاره کرد که بازی نسبتاً بدی از خود به نمایش گذاشته است. محمدرضا فروتن نیز در نقش های معمول خود در سالهای اخیر در نقش یک مرد عصبی و تکراری است و هانیه توسلی هم که پیش از این بارها نقش های مشابه ناهید را ایفا کرده، در این فیلم حرف جدیدی برای زدن ندارد.

خلاصه نقد فیلم نقطه کور

در بخش آخر نقد فیلم نقطه کور به خلاصه و بررسی کلی آن میپردازیم.فیلم جدید مهدی گلستانه دارای ضعف فیلمنامه و افت کیفیت در بازیگری است و میتوان آن را نسخه ضعیف تر شده آثار آپارتمانی سالهای اخیر سینمای ایران به دانست که بحث خیانت محور اصلی آن را تشکیل میدهد و با یک پایان بندی بد نیز به فیلم به انتها میرسد.

در صورتی که این فیلم را تماشا کرده اید لطفا نظر خود را درباره آن در قسمت نظرها با دیگران به اشتراک بگذارید.

نقد فیلم نقطه کور
نقد فیلم نقطه کور

نام فیلم : نقطه کور

کارگردان : مهدی گلستانه

فیلمنامه : احسان بیگلری

تهیه کننده : مهدی گلستانه

مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری

بازیگران :

محمدرضا فروتن

هانیه توسلی

محسن کیایی

شقایق فراهانی

و…

خلاصه داستان:

خسرو ( محمدرضا فروتن ) که به دلیل کار سختش به عنوان جوشکار در منطقه ای دور از خانواده، مدتهاست همسر و فرزندش را ندیده، بالاخره به منزل بر می گردد اما زمانی که پسر خانواده از حضور مرد غریبه ای در خانه سخن می گوید، خسرو به همسرش ( هانیه توسلی ) مشکوک می شود و…

کپی برداری با ذکر سینشما بلامانع است.

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *