خانه / نقد / نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد به کارگردانی تینا پاکروان

نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد به کارگردانی تینا پاکروان

نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

درباره تینا پاکروان

در بخش اول نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد به بررسی پیشینه کارگردان این فیلم میپردازیم.خانوم پاکروان از جمله افرادی است که واژه همه فن حریف برای آن ها مصداق پیدا کرده است و به واقع میتوان از فعالیت های ایشان در سینما به این تعریف برای او رسید.خانوم پاکروان هنگامی که ۱۸ سال داشت در فیلم یاس‌های وحشی به کارگردانی محسنی‌نسب به عنوان منشی صحنه فعالیت کرد. در فیلم سگ کشی بهرام بیضایی دستیار کارگردان بوده و در ادامه در سریال تعطیلات نوروزی شبکه دو، برنامه‌ریز و جانشین تولید، در سریال راز سکوت هم برنامه‌ریز و جانشین تولید بوده است.کارگردان فیلم نیمه شب اتفاق افتاد تحصیلات تکمیلی خود را در امریکا گذرانده و در ادامه راه خود با کاگردانان صاحب سبک ایرانی مثل بهرام داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی همکاری کرده است.

نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد
نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد


داستان و فیلمنامه 

در این بخش از نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد به بررسی داستان و فیلمنامه این اثر میپردازیم.فیلم جدید تینا پاکروان بر مبنای کنترل نداشتن شخصیت ها بر احساس خود و در نتیجه کنش و واکنش های ناگهانی و گاهی اغراغ آمیز بنا شده است. قدمت این سبک از فیلمسازی به حدود دو دهه میرسد و از مکتب سانتیمانتالیسم و یا احساساتی گری الهام گرفته است.

داستان فیلم شروع امیدوارکننده ای دارد و مخاطب را به پیگیری روند داستان تشویق میکند.عشق یک پسر جوان و شاداب به زنی که با او هیچ تفاهم سنی ندارد در فیلم های زیادی تکرار شده است و خواهد شد.نمونه ایرانی این نوع داستان را در کار شام آخر از فریدون جیرانی می بینیم.متاسفانه با این که داستان از توانمندی بالایی برخوردار است اما کارگردان نتوانسته حتی کمی از آن را در اثر خود پیاده سازی کند.یکی از ضعف هایی که بلافاصله مشخص میشود،نبود دلیلی مشخص و منطقی برای عشق پسر جوان به یک زن مسن است که تا پایان نیز پابرجا میماند.

کمبود های داستان

متاسفانه کمبود داستان کافی میان دو شخصیت اصلی، سبب شده تا در نیمه دوم شاهد ظهور داستانک هایی باشیم که وضعیت فیلم فارسی بودن اثر را یک قدم به جلو سوق می دهد. در نیمه دوم با مشخص شدن شوهر سابق زن که باعث می شود ساز و کار اثر به یک ملودرام غلیظ گرایش پیدا کند، داستان بیش از پیش دچار آشفتگی می شود و به مجموعه ای از اشتباهات مبدل می شود که حتی ویژگی های پررنگی نظیر موسیقی متن نیز توان کنترل آن را ندارد.

نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد
نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

بازی بازیگران

در این بخش از نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد به سراغ بررسی کیفیت کار بازیگران این فیلم میرویم. بازی حامد بهداد در نقش پسر جوان فیلم  را میتوان یکی از نقاط مثبت این اثر در نظر گرفت.با این که انتخاب حامد بهداد برای این نقش شاید بهترین انتخاب نباشد،ولی باز هم توانسته  انتظارات را در حد خود برطرف کند.اما در مقابل رویا نونهالی به دلیل پرداخت بسیار بد شخصیتش در فیلم قابل درک شدن نیست و تماشاگر هم اصلاً از نیمه به بعد کاری به او و آنچه که تعریف می کند ندارد.دیگر بازیگران این فیلم را نیز میتوان در حد متوسط در نظر گرفته و از آن ها رد شد.

خلاصه نقد فیلم 

در بخش آخر نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد به جمع بندی آن میپردازیم.فیلم نیمه شب اتفاق افتاد را میتوان یک ملودرام عمیق دانست که نتواست با ضغف های فیلنامه خود به حداکثر پتانسیلش دست یابد.متاسفانه فیلم نیمه شب اتفاق افتاد را نمیتوان در سطح فیلم های باکیفیت و خوش ساخت طبقه بندی کرد و تنها با کمی ارفاق میتوان آن را اثری متوسط در سینمای ایران قلمداد کرد.

نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد
نقد فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

 

نام فیلم : نیمه شب اتفاق افتاد  

کارگردان : تینا پاکروان

فیلمنامه : طلا معتضدی

تهیه کننده : تینا پاکروان و امیرحسین عبداللهی

مدیر فیلمبرداری: فرشاد محمدی

بازیگران :

حامد بهداد

رویا نونهالی

ستاره اسکندری

گوهر خیراندیش

آتیلا پسیانی

خلاصه داستان:

یک پسر جوان ( حامد بهداد ) که در مراسم ها آوازخوانی می کند، به زن آشپزی که بسیار از او بزرگتر است ( رویا نونهالی ) دل می بندد اما…

کپی باذکر منبع سینشما بلامانع است.

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *