خانه / نقد / نقد فیلم ویلایی ها به کارگردانی منیر قیدی

نقد فیلم ویلایی ها به کارگردانی منیر قیدی

نقد فیلم ویلایی ها

درباره کارگردان

دراولین بخش از نقد فیلم ویلایی ها به بررسی سوابق کارگردان آن میپردازیم. منیر قیدی یکی از کارگزدان های جوان سینمای ایران است.او متولد سال ۵۱ در تهران و منطقه شمیران است.قیدی فعالیت هنری خود را در سال ۶۸ و به عنوان منشی صحنه در فیلم زیربام های شهر به کارگردانی اصغر هاشمی آغاز کرد. او در ۱۶ فیلم دیگر منشی صحنه بود و در فیلم های خيلي دور، خيلي نزديك (۱۳۸۳) و  آفتابگردانهاي وحشي (۱۳۸۲) به عنوان دستیار کارگردان به فعالیت مشغول شد.فیلم ویلایی ها نخستین اثر او به عنوان کارگردان و نویسنده است.

داستان و فیلمنامهنقد فیلم ویلایی ها

در این بخش از نقد فیلم ویلایی ها به بررسی داستان و فیلمنامه این اثر میپردازیم.داستان حماسه های دفاع مقدس همیشه جذابیت های خاص خود را برای فیلمسازان داشته است.فیلم ویلایی ها با این که فاصله زیادی با ایده آل های این ژانر دارد، ولی توانسته داستان خود را به صورت یکدست و منسجم روایت کند.همین امر سبب شده است که مخاطب با شخصیت های فیلم ارتباط برقرار کند و تا انتهای فیلم منتظر بماند.روابط میان شخصیت ها به خوبی پرداخت شده و از انسجام قابل قبولی برخوردار است.ضعف در موسیقی متن که حضور ضعیفی در فیلم دارد و شخصیت های فرعی داستان  مانند الياس نیز با نمادهایی معرفی میشوند که بسیار کهنه و قدیمی هستند.

بازی بازیگران

در این بخش از نقد فیلم ویلایی ها به بررسی کیفیت کار بازیگران این فیلم میپردازیم.همانطور که گفته شد پرداخت شخصیت ها در این فیلم به طور قابل قبولی انچام شده و به طبع آن بازیگران نیز توانسته اند از عهده نقش خود برآیند و بازی های یکدستی را ارائه کنند. بازیگران زن ذر این فیلم مثل ثریا قاسمی و پریناز ایزدیار بازی های قابل قبولی را ارائه دادند و توانستند شجاعت و بردباری زنان در زمان دفاع مقدس در سطح قابل قبولی بازی کنند.

خلاصه نقد فیلم ویلایی ها

در بخش آخر نقد فیلم ویلایی ها خلاصه ی این نقد را میخوانید. ژانر دفاع مقدس یکی از ژانرهای سخت و درعین حال پرقصه است.فیلم ویلایی ها با به تصویر کشیدن یک داستان باور پذیر از زندگی زنان شجاع جنوب کشور در آن برهه زمانی، توانست به اهداف خود دست یابد.فیلم ویلایی ها یک فیلم یکدست و منسجم است و میتوان به کارگردان آن که یک فیلم اولی است نمره قابل قبول و خوبی داد.ضعف های فیلم در حدی نیست که نتوان آن ها را تحمل کرد ولی جای کار زیادی برای تبدیل به یک اثر ماندگار دارد.

اگر شما این فیلم را دیده اید، لطفا برداشت خود را در قسمت نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

 

نقد فیلم ویلایی ها
نقد فیلم ویلایی ها

 

ویلایی ها

کارگردان: منیر قیدی
نویسندگان: منیر قیدی، ارسلان امیری
تهیه کننده: سعید ملکان
مدیر تولید: محمدرضا منصوری

بازیگران:
 طناز طباطبایی

پریناز ایزدیار

آناهیتا افشار

علی شادمان

ثریا قاسمی

 صابر ابر

و…

خلاصه داستان
ویلایی‌ها قصه خانواده‌های فرمانده‌هان سپاه و ارتش در سال ۱۳۶۵ است. عزیز زن ۵۰ ساله‌ای است که همراه نوه‌هایش وارد مجموعه ویلاها می‌شود. الیاس نیز راننده بسیجی است که هر وقت وارد مجموعه می‌شود همه نگران این می‌شوند که شاید خبر شهادت یکی از فرمانده‌هان را بدهد. پس از مدتی سیما که عروس عزیز است از تهران می‌آید تا بچه‌های خود را به خارج از کشور ببرد.

 

هرگونه کپی برداری با ذکر سایت سینشما بلا مانع است.

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *