خانه / نقد / نقد فیلم پا تو کفش من نکن |یک کمدی تاریخ مصرف گذشته

نقد فیلم پا تو کفش من نکن |یک کمدی تاریخ مصرف گذشته

نقد فیلم پا تو کفش من نکننقد فیلم پا تو کفش من نکن

درباره کارگردان 

در اولین بخش از نقد فیلم پا تو کفش من نکن به سراغ کارنامه‌ی کارگردان آن می‌روریم.حسين فرح بخش متولد  سال ۱۳۳۸ در تهران است. شروع فعاليت سينمايي او از سال ۱۳۶۱ و با فيلم «ريشه در خون»در مقام تهيه كننده‌گي بود. فرح‌بخش سابقه طولانی  در سینمای ایران دارد و بیشتر در مقام تهیه کننده ‌گی به فعالیت در آن پرداخته است.او در مقام کارگردانی نیز فعالیت داشته و از جمله آثار او در این مقام  می‌توان به فیلم‌های: پا تو کفش من نکن (۱۳۹۴)،آب‌نبات چوبی (۱۳۹۴) و مستانه (۱۳۹۳) اشاره کرد.

درباره فیلم 

در این قسمت از نقد فیلم پا تو کفش من نکن به بررسی کلی فیلم و داستان آن می پردازیم.داستان این فیلم ترکیبی عجیب از کمدی‌های دهه هشتاد است که صرفاً با تکیه بر بازیگران و بدون توجه به هیچ عنصر سینمایی دیگری ساخته می‌شدند.قصه فیلم درباره دو زوج است که  براي عقد به محضر مي‌روند ولي در شلوغي محضر، در درج عقد آنها اشتباهي صورت مي‌گيرد و ماجراهايي به ظاهر کمدی برای آنها اتفاق می‌افتد.

شوخی‌ها و کمدی‌های شکل نگرفته در پا تو کفش من نکن اغلب سعی در استفاده از موقعیت های جنسی دارد و در حد طنز‌های تلگرامی خود را پایین می‌کشد تا از مخاطب خنده بگیرد که در این کار هم ناتوان است.در این فیلم هنوز زنان برای ازدواج کردن و پیدا کردن همسر حاضر به انجام هرکاری هستند و مردان نیز انسان‌هایی هستند که به صیغه و این‌گونه مسائل می اندیشند.

نقد فیلم پا تو کفش من نکن

ضعف فیلمنامه 

در این بخش از نقد فیلم پا تو کفش من نکن به بررسی فیلمنامه‌ی فیلم می‌پردازیم.فیلم جدید فرح‌بخش آنچنان ضعیف است که بررسی جزئیات فیلمنامه‌ برای آن معنایی ندارد. به شکل کلی باید گفت که شخصیت‌پردازی در فیلم جایی ندارد و از بازیگران به شکل تیپ های نام‌ آشنا استفاده است.

دیالوگ‌ها به شکل عجیبی در تلاش برای خنداندن مخاطب هستند که بدون هیچ پیش ضمینه‌ و  بستری فقط بیان میشوند و حتی فرصتی برای هضم نیز به ممخاطب نمی‌دهند. فیلم ‌مجموعه‌ای از اغراق‌های بی‌دلیل و کاریکاتور‌سازی‌های جلف است که به‌مرور خسته‌کننده میشوند.

بازی بازیگران

در این قسمت از نقد فیلم پا تو کفش من نکن به بررسی بازی بازیگران در این فیلم می‌پردازیم. ترکیب بازیگران طنز در این فیلم به جا و مناسب است، ولی ضعف فیلمنامه و کارگردان باعث از کارافتادگی این عنصر و عملاً حذف آن شده است.

نامی مثل رضا ناجی که در سال‌هایی نه چندان دور حکایت از بازیگری صاحب سبک می داد ،در سال‌های اخیر و ورود او به فیلم‌ و سریال‌های طنز بی‌ارزش افت کرده است.ضعف فیلمبرداری و برش‌های عجیب کارگردان در خلال فیلم هم بر کمبود های پا تو کفش من نکن می‌افزاید و به شدت مخاطب را در طول فیلم آزار میدهد.

نقد فیلم پا تو کفش من نکن

خلاصه نقد فیلم پا تو کفش من نکن

در بخش آخر نقد فیلم پا تو کفش من نکن به مرور کلی فیلم و نقد ‌آن می‌پردازیم. از تاریخ مصرف فیلم هایی مثل پا تو کفش من نکن چندین سال گذشته است و فیلم هایی از این دست دیگر جایی در سینما و مخاطبان آن ندارند.فیلم هایی که صرفاً بر پایه شوخی‌های جنسی شکل گرفته اند و هدفی جز گیشه و جیب مخاطب را برای خود متصور نیستند. خندیدن و خنداندن کاری بسیار شایسته و پسندیده است،اما نه به هر وسیله‌ای و نه به هر کسی.

از این که دیدگاه خود را درباره این فیلم با ما در میان می‌گذارید،متشکریم.

کپی برداری با ذکر سایت سینشما بلامانع است.

تیزر فیلم 

 

خلاصه داستان فیلم:

این فیلم داستان دو زوج را روایت می‌کند که برای ثبت ازدواج به محضر می‌روند ولی شلوغی محضر عاملی می‌شود برای رخداد اتفاقی غیرمنتظره و در نهایت گره خوردن زندگی این دو زوج به یکدیگر!

نقد فیلم پا تو کفش من نکن

نام فیلم : پا تو کفش من نکن !

کارگردان : : محمد حسین فرحبخش

نویسنده : زهرا پیرهادی

تهیه کننده : عبدالله علیخانی

مدیر فیلمبرداری: احمد احمدی

بازیگران :

رضا ناجی

سحر قریشی

سیروس گرجستانی

بهنوش بختیاری

یوسف تیموری

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *