خانه / نقد / نقد و بررسی فیلم گشت ۲ ساخته سعید سهیلی

نقد و بررسی فیلم گشت ۲ ساخته سعید سهیلی

گشت ۲

در ادامه فیلم” گشت ارشاد”،فیلمی که جزو یکی از جنجالی ترین ساخته های چند سال اخیر سینمای ایران بود و در زمان اکران خود با توجه به حساسیت های مسئولان خیلی زود کار خود را در سینما  تمام شده دید،پس از حدود پنج سال شاهد ساخت و اکران  قسمت دوم این فیلم با نام کوتاه شده “گشت۲“هستیم.فیلمی که با توجه به کاهش حساسیت های سابق امیدوار بود که کار خود را در گیشه با قدرت پیش ببرد که با توجه به استقبال مردم به این هدف خود دست یافت.

اما از نظر کلی فیلم جدید سعید سهیلی در مقایسه با قسمت قبل آن و با در نظر گرفتن کاستی های همان قسمت اول،باز هم یک قدم به عقب رفته است.فیلمنامه « گشت ۲ » یک ترکیب ناپخته از تمام شوخی های رکیک اجتماعی است که سازنده تا جایی که امکان داشته آن را به مقابل دوربین آورده و بدون اینکه کارکردی در جریان داستان داشته باشند، آن را بر زبان شخصیت های داستان اضافه کرده اند تا شاید تماشاگر لبخندی هرچند از سر ناچاری بزند.

گشت 2
گشت ۲

درفیلم “گشت ۲” داستانی که بتواند مخاطب را کاملا با خود درگیر کند و یا کمدی قوی که بتوان به آن اتکا کرد و ذهن مخاطب را با معظل یا مشکلی آشنا و حساس کرد به چشم نمی خورد. فیلمنامه « گشت ۲ » شبیه به قسمت های کوتاه و مختلفی از داستان های چندپاره است که ارتباطی به یکدیگر پیدا نمی کنند و بصورت کاملا تصادفی و بدون منطق و یا قانون خاصی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا یک فیلم سینمایی بلند را تشکیل دهند.

در “گشت ۲″تعدادی شخصیت جدید به این قسمت اضافه میشوند که فیلم ساز شوخی های خود را حول محور جنسیت این شخصیت ها که زن هستند میچرخاند.به جز سه شخصیت اصلی داستان که در قسمت قبل یان فیلم به آنها پرداخته شده است،شخیت های جدید داستان با کمترین پرداخت ممکن وارد داستان میشوند تا  بهانه برای انجام شوخی هایی از نوع جنسیت فراهم شود؛ شوخی هایی که هیچ ارتباطی به ماهیت داستان و روند فیلمنامه پیدا نمی کنند و فقط آمده اند تا مخاطب سینما را به هر روشی که ممکن هست بخندانند؛ به نظر می رسد که خود فیلمساز هم می دانسته که تماشاگر امکان خندیدن به اتفاقات داستان را نخواهد داشت و فقط از طریق اشارات جنسی می تواند از او خنده بگیرد.

حمید فرخ نژاد

در این فیلم بیشتر بار کمدی بردوش  حمید فرخ نژاد است که در تمام طول فیلم آن را به دوش میکشد.فرخ نژاد با دیالوگ هایی که بسیار اندک دیده می شود در آن شوخی و توهین های جنسیتی به چشم نخورد، از یک سکانس به سکانس دیگر می رود و با توجه به موقعیتی که درش قرار گرفته، یک شوخی گاهاُ بی مزه به همراه کلماتی که تا حد امکان سعی شده معنی دوگانه ای داشته باشد تا ذهن مخاطب را به فکر و کمی خنده وادارد را بکار میگیرد تا مخاطب کمی تا قسمتی بخندد. دیگر بازیگران فیلم از جمله ساعد سهیلی و پولاد کیمیایی نیز در اینجا نقش های حاشیه تری برعهده داشته اند و حتی از خودشان در « گشت ارشاد » یک پله عقب تر هستند.

نکته جالب آنکه فیلم پس از پایان یافتن مخزن شوخی های عجیب و غریبش، با موقعیت سازی های شعاری در صدد جبران و احتمالا بدست آوردن دل کسانی که قبلاً فیلم را در اکران با مشکل مواجه نموده اند بر می آید. سکانس های عجیب و غریبی از جمله تغییر وضعیت ناگهانی و بی توضیح دختری که به یکباره با چادر بر سر قبر شهید گمنامی می رود، نه تنها کارکرد موثری ندارند و حتی قادر نیستند مطلبشان را به درستی به ذهن مخاطبانشان انتقال دهند، بلکه به شدت بر شلختگی فیلم افزوده اند بطوریکه هیچکس نمی داند قرار است سکانس بعدی این صحنه حمله موجودات فضایی به عطا باشد یا مجددا رینگ بوکس!

« گشت ۲ » کمدی خارق العاده و عالی نیست و در نگارش فیلمنامه آن کوچکترین هوشمندی دیده نمی شود و سازندگانش تنها راه خندیدن مخاطب را در شوخی های به اصطلاح « پائین تنه ای » جستجو کرده اند و البته با برچسب ” اثر مردمی ” روانه سینماها کرده اند. شاید بازنده اصلی در اکران چنین فیلمی را بتوان خودِ مردم دانست که در نظر فیلمسازان داخلی تا این حد سطح سلیقه شان تنزل یافته که چنین اثر بی سر و تهی با عنوان ” فیلم مردمی ” به سینماهای کشور راه پیدا کرده است. شاید باید از یک جایی به بعد به فیلمسازان این نکته را تفهیم کرد که ساخت کمدی فقط شوخی های جنسی نیست و همانند هر اثر دیگری نیاز به نقد اجتماعی دارد تا در نهایت مخاطب ، اندکی هم پس از تماشای فیلم فرصت تفکر داشته باشد.

 

نام فیلم : گشت ۲  

کارگردان : ساعد سهیلی

فیلمنامه : مهدی محمد نژادیان و سعید سهیلی

تهیه کننده : سعید سهیلی و حمید فرخ نژاد

مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی

بازیگران :

حمید فرخ نژاد

ساعد سهیلی

پولاد کیمیایی

بهاره افشاری

ترلان پروانه

 

میتوانید ببینید

نقد فیلم mother! «مادر!»

نقد فیلم Mother! «مادر!» | تمثیلی از آخرالزمان

نقد فیلم mother! «مادر!» درباره‌ی کارگردان در اولین بخش از نقد فیلم mother! «مادر!» به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *